Samoloty z Lublina - okładka
Wnętrze hali montażowej - pracownicy przy montażu profili skrzydeł
Samolot
Widok z lotu ptaka
Trójsilnikowy samolot pasażerski typu Fokker F-VII3m (SP-ABA), kursujący na trasie Warszawa-Bukareszt, W-wa 1929-1936
Piloci Wacław Makowski i Wiemann na tle sylwetki samolotu Lublin R-X. Poznań 1929
Lublin R-XIII IS_Struminscy
Lublin R-XX wodnosamolot torpedowy

Samoloty
z Lublina

Z okazji setnej rocznicy produkcji w Lublinie pierwszego polskiego samolotu Ansaldo A.1 Balilla przy współpracy z Fundacją Lotniczy Lublin (logo fundacji) została wydana publikacja "Samoloty z Lublina".

W 1920 roku, w Zakładach Mechanicznych E. Plage i T. Laśkiewicz rozpoczyna się historia produkcji samolotów w Polsce. W 1921 roku, w Lublinie, wzbił się w powietrze pierwszy polski samolot. Fabryka, która do tej pory specjalizowała się w produkcji maszyn parowych i urządzeń dla gorzelni rozpoczęła wielką podróż w świat najnowocześniejszych wówczas technologii.

W Polsce, która odzyskała niepodległość, wywalczyła granice i rozpoczęła tworzenie własnego państwa, prawie wszystko trzeba było budować od podstaw. Towarzyszył tym działaniom wielki entuzjazm oraz wiara w ogromne możliwości drzemiące w społeczeństwie. Ten entuzjazm sprawił, że mała rybacka wioska o nazwie Gdynia przekształciła się w czasie kilkunastu lat w stutysięczne nowoczesne miasto i wielki port morski.


Myślę, że taki sam entuzjazm i wiara, „że chcieć, to móc" sprawiły, że również w naszym mieście wydarzyły się rzeczy wielkie. Właściciele fabryki w krótkim czasie zgromadzili zespół ludzi oraz stworzyli nowoczesne zaplecze techniczne, aby rozpocząć produkcję samolotów. Po pierwszych maszynach produkowanych na włoskiej i francuskiej licencji powstały znakomite własne konstrukcje, które swoją jakością broniły się na rynku lotniczym oraz dokonywały brawurowych rajdów w odległe zakątki Europy i świata. Tu budowano samoloty dla Polskich Linii Lotniczych LOT oraz polskiego lotnictwa wojskowego. W lubelskiej fabryce pracowało w jej szczytowym momencie rozwoju 1600 osób. Obiekty produkcyjne oraz hangary rozciągały się na wielkim obszarze, a przy fabryce powstało lotnisko, które spełniało wszystkie ówczesne standardy.
Z przedmowy Jacka Woźniaka, pomysłodawcy i fundatora publikacji

Więcej...


Autorzy albumu

Autorami albumu są: Damian Majsak, Leszek Dulik.


Album "Samoloty z Lublina" - charakterystyka publikacji

Album Samoloty z Lublina

Charakterystyka publikacji:
format 235x287 mm, objętość 144 str., oprawa twarda.
Album został wydany w dwóch edycjach językowych: polskiej i angielskiej.

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Lublin
Partner wydawnictwa: Ośrodek Karta
Główny Sponsor: Elmax

Album Samoloty z Lublina

Cena: 95 zł
Wybierz walutę:

Wybierz wersję: