Henryk Poddębski. Polska Niepodległa. Fotografie z lat 1918-1939 - okładka
Panorama Kasperowiec
świt na Polesiu
kosiarz
gimnastyczki
Gdynia z m/s Piłsudskim
lokomotywa

Henryk Poddębski
Polska Niepodległa
Fotografie z lat 1918-1939

Album „Henryk Poddębski. Polska Niepodległa. Fotografie z lat 1918-1939” jest próbą przybliżenia współczesnemu czytelnikowi świata II Rzeczypospolitej. Poddębski należał do najwybitniejszych fotografików dwudziestolecia międzywojennego. Stworzone przez niego archiwum, liczące ponad dwadzieścia tysięcy zdjęć, jest kroniką niepodległej Polski.

Album ukazuje świat, który już nie istnieje, zniszczony przez wojnę. Świat pełen kontrastów, ale również bardzo piękny i ważny w dziejach. W albumie na Polskę patrzymy oczami Henryka Poddębskiego. Ta opowieść o II Rzeczypospolitej rozpoczyna się od miejsca symbolicznego, od Trójkąta Trzech Cesarzy na Śląsku, przypominającego niedawne czasy niewoli i podziału kraju na zabory.

Album składa się z 354 zdjęć, które zostały podzielone na osiem części tematycznych. Ukazują one obszary zainteresowań Poddębskiego. Pozwalają także uporządkować ogromny materiał fotograficzny i odbyć podróż w przeszłość, by poznać krainy, ludzi, miasta, wsie, osiągnięcia odrodzonego państwa, pomniki upamiętniające bohaterów i wydarzenia, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość.

Profesor Norman Davies napisał w przedmowie do albumu, że „fotografie Poddębskiego mają niemal unikatową wartość. Są świadectwem utraconego świata pełnego nadziei i postępu (…) dzięki niemu i jemu podobnym zbiorowa pamięć nie całkiem umarła”.


Album Henryk Poddębski. Polska Niepodległa. Fotografie z lat 1918-1939 został wydany z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości, przedmowę do niego napisał prof. Norman Davies. Polska Niepodległa zawiera fotografie II RP, które stworzył Henryk Poddębski, jeden z najwybitniejszych fotografików okresu międzywojennego. Publikacja jest hołdem złożonym pokoleniom Polaków, które walczyły o wolność i budowały nowe państwo. Album jest podróżą po II RP. Rozpoczyna się ona nad Bałtykiem, w Dębkach, przy kamieniu wersalskim, i wiedzie przez wielkie polskie krainy takie jak Pomorze, Mazowsze i Kurpie, Górny Śląsk, Wielkopolska, Tatry, Kresy - Huculszczyzna, Podole, Polesie, Wołyń. Poznajemy także polskie miasta, te wielkie i małe, są wśród nich między innymi: Gdynia, Warszawa, Wilno, Lwów, Kraków, Pińsk, Poznań, Rzeszów, Kielce, Stalowa Wola, Kazimierz Dolny, Sandomierz, Tczew, Bydgoszcz, Katowice, Świerklaniec, Jazłowiec, Tarnopol, Stanisławów, Białystok, Monasterzyska, Królewska Huta, Zaleszczyki, Chrzanów, Krzemieniec, Borysław, Ostróg, Krynica Zdrój, Węgrów, Ciechocinek, Kalwaria Zebrzydowska. Odwiedzamy również niezwykłe miejsca takie jak: Trójkąt Trzech Cesarzy, Okopy Świętej Trójcy, Mir, Kasprowy Wierch, Kanał Augustowski, Osieczna, Białowieża, Worochta, jezioro Świteź, rzeki Słucz i Dniestr. Poddębski był kronikarzem osiągnięć gospodarczych niepodległej Polski, na zdjęciach znalazła się: Powszechna Wystawa Krajowa i Jarmark Poleski w Pińsku, Polski Fiat, luxtorpeda i lokomotywa PM 36 z otuliną aerodynamiczną, Dworzec Morski w Gdyni, transatlantyk ms. Piłsudski, Kopalnia Kleofas oraz Rożnów z budowaną tam zaporą. Polska 1918-1939 to bogactwo kultur, narodowości i religii, między innymi wielkie sanktuaria różnych wyznań: katolicka Częstochowa i Ostra Brama, grekokatolicki Hoszów, prawosławny Poczajów; jest także ważne wydarzenie, które stało się świadectwem kultu jakim zaczął być otaczany Andrzej Bobola (relacja z uroczystości sprowadzenia relikwii świętego do kraju). II Rzeczpospolita to budowa struktur nowoczesnego państwa z takimi instytucjami jak: Sejm RP, Sejm Śląski, KOP, Uniwersytet Stefana Batorego, Szkoła Główna Handlowa, PKP, PZU, PKO, Bank Polski, BGK. Na zdjęciach Poddębskiego są także ważne pomniki będące hołdem złożonym bojownikom o wolność: Grób Nieznanego Żołnierza, Rossa w Wilnie, Cmentarz Orląt we Lwowie, a także upamiętniające wybitne postaci takie jak marszałek Józef Piłsudski, prezydent Wilson czy pułkownik Lis-Kula. Bogactwo zawarte w albumie uzupełniają zdjęcia, których tematem jest: polska kawaleria, samoloty RWD, ZOO Warszawa, stadion Legia Warszawa, Huculi i podolska kapela, stroje i budownictwo łowickie, Kaziuki w Wilnie, pociąg narciarski z Wisły do Worochty i wiele, wiele innych.

Więcej...


Autorami albumu są: Leszek Dulik, Małgorzata Florczak, Grzegorz Rąkowski.

Autorzy albumu


Album Polska Niepodległa

Charakterystyka publikacji:
objętość: 280 stron, prawa twarda, szyta i klejona, format 235 x 316 mm.
Album został wydany w dwóch edycjach językowych: polskiej i angielskiej.

Album "Polska Niepodległa" - charakterystyka publikacji
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

Album Polska Niepodległa

Cena: 139 zł 109

Wybierz walutę:

Wybierz wersję: